telegram 1  instagram 1  aparat

مهارت ادبی

شعر خوب مدرسه

اجرای طرح <<جشنواره خوب مدرسه>>که با هدف انس بییشتر کودکان و نوجوانان با مقوله شعر و تقویت حس زیبا شناسی  و ایجاد معرفت ادبی دانش آموزان برگزار گردید ، به دلیل توامان شعر با اجرای نمایشی و احساسی آن توسط دانش آموزان ،تاثیرات شگرفی بر رشد مهارت خوانداری ، قدرت کلام و تقویت اعتماد به نفس آنان داشت.

تمایل خانواده ها ، معلمین  و مربیان بر در اختیار داشتن مجموعه اشعار منتخب به عنوان گنجینه ای از اشعار ممناسب و جذاب ویژه ی کودکان و نوجوانان و شعرای نامدار کشور که بتواند به عنوان یک وسیله ارتباط عاطفی ، خانوادگی بهره ببرند،ما را بر آن داشت تا آن را به صورت کتاب منتشر نماییم.

در مقدمه ی کتاب توضیح کاملی از نحوه انتخاب اشعار ، اهداف و روش اجرای <<جشنواره شعر خوب مدرسه >> آمده است و در فصل اول کتاب به ضرورت توجه و چرایی و چگونگی انس دادن کودکان و نوجوانان به شعر پرداخته شده و نحوه ی استفاده ،حفظ و خوانش اشعار توضیح داده شده است.

در فصول دوم تا چهارم برای هر پایه تحصیلی  از پیش دبستانی تا سال دوازدهم ، شش شعر متناسب با سن و قدرت درک و فهم ادبی  و همگام با محتوای الکترونیک درسی آنان انتخاب شده است.

لازم به ذکر است به دلیل لزوم متناسب سازی سنی، برخی اشعار ، تلخیص یا برخی ابیات حذف شده است.این اشعار با نظر جمعی مدیران ،دبیران ،آموزگاران ، والدین و دانش آموزان مدارس علوی شیراز و بهره گیری از شاعران کارشناس ،آقایان محسن رضوی و شاهپور پساوند انتخاب و تقدیم شما می گردد.

جا دارد از همه عزیزانی که در انتخاب و اصلاح اشعار همکاری کردند و خانم ها حمیده سقایی ، آزاده شیبانیان و آقای احمد راسخی که در اجرای نحستین جشنواره و ویراستاری  اشعار همکاری کرده اند سپاس گذاری نمایم.

محمد ابراهیم واعظی-مدیر مجتمع علوی

طرحی برای ایجاد مهارت ادبی و معرفت شعری کودکان و نوجوانان

کتاب شعر خوب مدرسه

کتاب شعر خوب مدرسه به عنوان یک منبع غنی و ارزشمند از اشعار مناسب کودکان و نوجوانان از معروف ترین شعرای نامدار ایرانی در قالب های مختلف شعر؛ قصیده ، مثنوی و شعر نو برگزیده است.

این مجموعه از میان هزاران شعر مناسب این حوزه با کسب نظر آموزگاران مقطع ابتدایی و دبیرستان و مدیران و مربیان مقطع متوسطه ی اول و دوم و والدین علاقمند و متخصص رشته ی شعر و ادبیات انتخاب شده است.

در سال تحصیلی 96_95 ، اشعار متناسب با سن دانش آموزان و سطح آموزشی و محتوای کتب درسی پایه های مختلف تحصیلی ، سطح بندی  در قالب کتابچه تنظیم شده است و به عنوان یک فعالیت کلاسی اختیاری برای رشد مهارت ادبی در اختیار دانش آموزان مدارس پیش دبستانی ، دبستان ، متوسطه اول و دوم مجتمع آموزشی و فرهنگی علوی قرار گرفت  و درقالب یک جشنواره ادبی به نام <<شعر خوب مدرسه >>دانش آموزان برگزیده در سه مرحله کلاسی ، مدرسه ای و مجتمع به رقابت پرداختند.

روش برگزاری جشنواره <<شعر خوب مدرسه>>

در هرپایه تحصیلی 6 شعر از معروفترین شعرای نامدار ایرانی در قالب های مختلف غزل ، قصیده ،مثنوی و شعر نو متناسب با دانش آموزان و سطح آموزشی و محتوای کتاب درسی انتخاب گردیده است که دانش آموزام مختار به  انتخاب و حفظ حداقل 2 شعر از میان آن هستند.

در مرحله اول از حافظین هر شعر ، یک نفر انتخاب و برگزیدگان کلاسی در آذر ماه توسط دبیر و آموزگار هر کلاس به مدیر آموزشگاه معرفی می گردند.منتخبین هر پایه ( هر شعر یک نفر ) توسط مدیر آموزشگاه پس از برگزاری جشنواره مدارس ، به مرحله منطقه (مجتمع) معرفی می گردند.

photo 2018 05 09 01 40 24

photo 2018 05 09 01 39 31

واحدهای مجتمع علوی

آدرس واحد مرکزی

شیراز-بلوار جمهوری اسلامی- روبروی صداو سیما- خیابان جهاد سازندگی- مجتمع آموزشی و فرهنگی علــــوی

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن : 5-07132260881

آدرس شعبه دو

شیراز-بلوار جمهوری اسلامی-نبش خیابان نارون- دبیرستان دخترانه علوی

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن : 7_0712277205