telegram 1  instagram 1  aparat

داوری

داوری بخش جدا نشدنی و مهم ارزشیابی است. به طور خلاصه داوری به معنای مقایسه عملکرد دانش آموز با عملکرد مورد انتظار است و اظهار نظر درباره فاصله آن دو ،همچنین داوری می‌تواند بین عملکرد فعلی دانش‌آموز با گذشته صورت پذیرد. بخشی که متاسفانه در برخی موارد توسط معلمان فراموش می‌شود و بدین طریق پیشرفت فعلی دانش آموز نسبت به گذشته مورد غفلت قرار می‌گیرد.
در اینجا لازم است سه مفهوم مهم که باید هنگام داوری درباره عملکرد دانش آموز به آنها توجه نمود را از هم متمایز و بررسی کنیم. این مفاهیم عبارتند از: «تلاش»« پیشرفت »و «نتیجه» الف- منظور از تلاش ، کوشش فردی دانش آموز است که برای تحقق اهداف و انتظارات صورت گرفته است. یک معلم آگاه می‌بایست این تلاش را از نظر دور ندارد و آن را در جایگاه خود مورد داوری قرار دهد .
ب -مفهوم پیشرفت، ناظر به تغییرات حاصل از این کوشش است. این مفهوم را می‌توان در آثار و تکالیف ارائه شده دانش آموزان مورد داوری قرار داد.
ج- مفهوم نتیجه ناظر بر میزان تحقق انتشارات آموزشی و پرورشی است .در بعضی مواقع نتیجه فراتر از انتظارات است که نبایستی این واقعیت نیز فراموش شود.
پس به طور کلی داوری می تواند الف - درباره تلاش دانش آموز صورت گیرد.
ب -می‌تواند درباره میزان و نحوه پیشرفت او باشد .
ج- همچنین می تواند درباره نتایج به دست آمده از تلاش هایش باشد .
در نوع اول و دوم داوری بر اساس ملاک معین و مشخص انجام نمی‌گیرد و صرفاً وضعیت گذشته و حال دانش آموز ملاک عمل خواهد بود (مقایسه با خودش) اما در نوع سوم یعنی داوری درباره نتایج به دست آمده ( عملکرد موجود) بر اساس ملاک معین و مشخص (عملکرد مطلوب - انتظارات آموزشی) صورت می‌گیرد.
? داوری فرآیندی :
آنگونه داوری است که در جریان رهبری و هدایت یادگیری صورت می‌گیرد. هدف این داوری بهبود و اصلاح یادگیری دانش آموزان است. از این رو به هنگام اینگونه داوری‌ها از تبدیل نمودن تلاش، پیشرفت و نتایج یادگیری دانش آموزان به رتبه خودداری می‌شود.
چرا که نمره و رتبه در بهبود یادگیری دانش آموزان چندان نقش مثبتی ندارد و معلم در این داوری ها از بازخوردهای توصیفی و توصیه های سازنده و اثربخش جهت بهبود فرآیند یادگیری استفاده می‌کند.

ادامه دارد.........

واحدهای مجتمع علوی

آدرس واحد مرکزی

شیراز-بلوار جمهوری اسلامی- روبروی صداو سیما- خیابان جهاد سازندگی- مجتمع آموزشی و فرهنگی علــــوی

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن : 5-07132260881

آدرس شعبه دو

شیراز-بلوار جمهوری اسلامی-نبش خیابان نارون- دبیرستان دخترانه علوی

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن : 7_0712277205