telegram 1  instagram 1  aparat

همکاران همراه ، والدین  آگاه ، دانش آموزان عزیز

سلام بر شما که در مهد علم و ادب و فرهنگ زندگی می کنید و به همجواری با شاعران بزرگی چون حافظ و سعدی و خواجو افتخار می کنید .

مجتمع آموزشی علوی امسال هشتمین دوره مسابقات شعر ، ادب و موسیقی را در دهه فجر برگزار می کند .

در سال جاری جهت انس بیشتر دانش آموزان با شعر و تقویت حس زیباشناسی آنان اقدام به برگزاری مسابقات حفظ شعر و اجرای نمایشی آن دراین جشنواره نموده است .

آموزگاران و دبیران ادبیات مکانیزم های تشویقی لازم را برای مشارکت حداکثری دانش آموزان به کار خواهند بست .مرحله اول انتخاب برگزیدگان کلاسی در آذر ماه و معرفی  برگزیدگان آموزشگاه در دیماه و اجرای مرحله نهایی در دهه فجر (بهمن ماه 95 )خواهد بود.

این طرح به صورت آزمایشی انجام می پذیرد.

خواهشمند است با نقد و بررسی اشعار و ارائه نظرات ارزشمند در اصلاح برنامه ما را یاری نمایید.در نظر است در سال آینده این مجموعه اشعار به صورت کتاب چاپ و منتشر گردد.

دبیران ، والدین و دانش آموزانی که شعر مناسبت تری پیشنهاد نمایند در صورت انتخاب با نام انتخاب کننده در کتاب چاپ خواهد شد .

جا دارد از دبیران ادبیات و آموزگاران مدارس ابتدایی علوی که در انتخاب اشعار همکاری داشته و از شعرای خوش ذوق خانواده علوی آقایان محسن رضوی و شاهپور پساوند که زحمت ویراستاری آن را به عهده داشته اند تشکر نمایم.

امید است با همت و همراهی شما در اجرای طرح مهارت ادبی شاهد گرایش فرزندانمان به شعر فاخر و مفاهیم ارزشمند ادبیات غنی ایران اسلامی باشیم.

محمد ابراهیم واعظی

مدیریت مجتمع آموزشی فرهنگی علوی

 

توضیح معیارهای سنجش در  فرم  داوری  مسابقه مهارت ادبی 

  1.   حفظ کامل شعر : بدون نقص و به صورت کامل خوانده شود و کلمات ، ابیات یا مصرع ها فراموش نشود یا جابجا خوانده نشود.  
  2.   خوانش درست واژه ها و عبارات : منظور از این بخش میزان خوانش درست و دقیق واژگان موجود در شعر می باشد .
  3. لحن ، رسایی و شیوایی : میزان توانایی دانش آموزان در خواندن و اجرای هر مطلب متناسب با مفهوم آن است . برای مثال لحن طنز گونه را به حالتی طنز بیان کند  یا نصایح یک پیر را محکم و متین بگوید ، توجه دانش آموزان به علائم سجاوندی و بیان جملات متناسب با آن نشان از درک درست آن مطلب دارد  بنابراین در این بخش درک مطلب بیان شده تا حدودی مشخص می شود .
  4. انتقال احساس : دانش آموزانی که در حین خواندن شعر با استفاده از زیر و بم صدا و حرکات متناسب سر و دست ، احساسات خود را بیان می کنند در این بخش امتیاز بیشتری دریافت می کنند .
  5. آشنایی با معانی واژگان و لغات جدید : دانش آموز معنی تمام لغاتی که در شعر آمده است را بدانند و به معانی واژگان تسلط داشته باشد .
  6. درک مفهوم و بیان شعر : دانش آموز معنی و مفهوم شعر حفظ شده را درک کرده باشد و بتواند آن را بیان کند .
  7. میزان اجرای صحیح نمایش : میزان اجرای دانش آموزان در یک بار اجرا ارزیابی
    می شود . دانش آموزان باید بتوانند شعر را در قالب نقالی ، مجری گری یا بدون وقفه و خطا اجرا کنند ، هر گونه تکرار و خطا در اجرای نمایش باعث کسر امتیاز خواهد شد .
  8. میزان خلاقیت در اجرا : در بخش خلاقیت اینکه هر شخص برای اجرای شعر چه روشی را به کار می گیرد یا از چه ابزاری ؛ گریم یا لباس و وسایل کمک می گیرد مربوط به این بخش است .

کمیته برگزاری مسابقه شعر ، ادب و موسیقی

مجتمع فرهنگی آموزشی علوی


واحدهای مجتمع علوی

آدرس واحد مرکزی

شیراز-بلوار جمهوری اسلامی- روبروی صداو سیما- خیابان جهاد سازندگی- مجتمع آموزشی و فرهنگی علــــوی

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن : 5-07132260881

آدرس شعبه دو

شیراز-بلوار جمهوری اسلامی-نبش خیابان نارون- دبیرستان دخترانه علوی

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن : 7_0712277205